Familijna Wycieczka rowerem w Pieniny

Familijna Wycieczka po Pieninach

Rower daje możliwość poznania naszego kraju czy różnych zakątków Europy w sposób dogłębny. Coraz częściej w rowerową podróż wybierają się całe rodziny! Pakują sprzęt na dach samochodów lub wynajmują rowery na miejscu. Jednym z piękniejszych regionów naszego kraju, które naprawdę warto odwiedzić, jest Szczawnica i otaczający ją Pieniński Park Narodowy. Przy okazji wycieczki możemy odwiedzić też Zamek Niedzica, Zamek Czorsztyn i Pijalnię Wody w Szczawnicy. Możemy zaliczyć rejs po Jeziorze Czorsztyńskim, wyjechać wyciągiem na Palenicę, aby podziwiać panoramę Pienin lub uciec od turystycznego ruchu do Rezerwatu Białej Wody.


Trasa wycieczki:

Szczawnica - Czerwony Klasztor - Szczawnica

Szczawnica - Jaworki-Rezerwat Białej Wody - Szczawnica

Jak dojechać na miejsce:

Polecamy przyjechać do Szczawnicy samochodem, dzięki temu będziemy bardziej mobilni, a podczas trasy zobaczymy więcej atrakcji. Samochód zostawiamy na parkingu przy ul. Flisackiej, gdzie na spokojnie będziemy mogli sobie wypakować rowery i przygotować się do wycieczki.

Wypożyczenie rowerów w Szczawnicy:

Nie macie ze sobą rowerów? Nie ma problemu! Nieopodal parkingu znajduje się kilka wypożyczalni rowerów o różnych rozmiarach, razem z przyczepkami czy fotelikami dla mniejszych dzieci.

Trasa wycieczki:

Szczawnica-Czerwony Klasztor-Szczawnica | dystans: 20 km | 400 m

Jest to bardzo przyjemna wycieczka Przełomem Dunajca. Startujemy z parkingu i udajemy się w kierunku Czerwonego Klasztoru. Pamiętajmy, że jedziemy na terenie Słowacji, a co za tym idzie wszyscy uczestnicy naszej eskapady zobowiązani są mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport. Trasa jest niesamowicie piękna, wyłączona z ruchu samochodowego, co jest ogromnym atutem i dzięki czemu możemy zabrać i najmłodszych ze sobą. Jedynym minusem tej trasy jest fakt, iż w sezonie turystycznym może być sporo turystów, jednak ze względu na walor turystyczny tego miejsca, warto je odwiedzić. Po dotarciu do Czerwonego Klasztoru, gdzie możemy odwiedzić obiekt informacji turystycznej Pienińskiego Parku Narodowego, udajemy się tą samą drogą z powrotem do Szczawnicy. Trasę możesz zobaczyć i prześledzić trasę. Zobacz całą trasę

Trasa dodatkowa:

Szczawnica-Jaworki-Rezerwat Białej Wody-Szczawnica | dystans: 22 km | 220 m

Dla rodzin, którym atrakcji byłoby za mało polecam opcję bonusową. Ten dzień można poszerzyć o rowerową wizytę w Rezerwacie Białej Wody. Trasę polecamy osobom o dobrej kondycji fizycznej, którym nie straszne jest jeżdżenie pod górkę. Jej plusem jest mała liczba turystów (zwłaszcza na odcinku od Jaworek przez Rezerwat). Ścieżka wzdłuż Grajcarka jest niezwykle przyjemna, jednak pamiętajmy, że pokonamy kolejne 22 km dystansu, w tym mamy do pokonania kilkukilometrowy odcinek drogami publicznymi. Dla osób, które chcą tego uniknąć jest możliwość podjechania samochodem na parking i pokonanie tylko 7 km trasy przez Rezerwat. Zobacz całą trasę

Czerwony Klasztor

Czerwony Klasztor to najbardziej znany obiekt sakralny na terenie Pienin. Jego nazwa pochodzi od koloru ścian zanim zostały otynkowane. Ciekawostka, jest taka, iż został on wybudowany w ramach pokuty przez magistra Kokosza Berzevicza. Był to tylko 1 z 6 klasztorów, które miał wybudować, miał także zamówić 4 000 mszy w intencji zmarłego.

Szczawnica Zdrój

Szczawnica Zdrój to miejscowość w dolinie Grajcarka pomiędzy Pieninami a Pasmem Radziejowej. Znana jest w całej Polsce z walorów uzdrowiskowych. Na początku historii do Szczawnicy przyjeżdżali kuracjusze w celu poprawy kondycji górnych dróg oddechowych. To doskonały punkt wypadowy do pieszych wędrówek po Pieninach.

Pieniński Park Narodowy

Jeden z 23 parków narodowych w Polsce, utworzony jako pierwszy w kraju. Powstał w roku 1932. Swoim obszarem obejmuje między innymi Trzy Korony, Sokolicę i Przełom Dunajca. Podczas pokonywania trasy jest możliwość odwiedzenie pawilonu PPN’u u wejścia na jego teren, gdzie można zobaczyć ciekawe ekspozycje związane z Parkiem.

Wyciąg na Palenicę

Wyjazd wyciągiem krzesełkowym to niesamowite doświadczenie dla całej rodziny. Wyciąg na Palenicę, której szczyt znajduje się na wysokości 722 m n.p.m. jest dobrym pomysłem na urozmaicenie dnia dla dzieci i młodzieży. Zwłaszcza, że na górze czekają liczne atrakcje dla najmłodszych, w tym zjeżdżalnia saneczkowa.

Pijalnia Wód

Po pokonaniu już trasy wzdłuż Dunajca, a zanim wybierzemy się w drogę powrotną do domu, warto odwiedzić to miejsce i skosztować wód mineralnych, po które przyjeżdżają ludzie z całej Polski. Przy okazji pijalni możemy zakupić lody czy napić się kawy przed drogą powrotną. Ponadto wody mineralne w tym miejscu to ponad 200 lat historii…

Zamek Dunajec

Zamek Dunajec w Niedzicy to kolejna wizytówka Pienin. Któż nie chciałby posłuchać legendy o ukrytym tutaj skarbie Inków czy o wędrujących po nocach Białych Damach? Zamek ten to gotycka budowla warowna, usytuowana w niebywale pięknym miejscu. Z jego murów możemy podziwiać widok na Jezioro Czorsztyńskie i okolicę.

Rejs po J. Czorsztyńskim

Rejs po Jeziorze Czorsztyńskim to świetna odskocznia dla nóg zmęczonych po rowerowej wycieczce. Ponadto, 40 minutowy rejs urozmaici naszą Familijną wycieczkę po Pieninach. Pozwoli nam również dostać się do Zamku Wronin w Czorsztynie. Koszt rejsu to kwota rzędu 12-14 zł/os. Podczas płynięcia posłuchamy ciekawych historii związanych z zamkami i okolicą.

Lista atrakcji

  • Czerwony Klasztor
  • Szczawnica Zdrój
  • Pieniński Park Narodowy
  • Wyciąg na Palenicę
  • Pijalnia Wód
  • Zamek Dunajec
  • Rejs po J. Czorsztyńskim

Trasę możesz zobaczyć
i prześledzić poniżej

bikemap.net

Na wycieczkę po Pieninach warto zabrać ze sobą Familijne 2GO – wafelki rodzinne, które uprzyjemnią rowerowe eskapady. Trasy rowerowe opracowało Stowarzyszenie 80 rowerów.

Familijne trasy rowerowe

Aby być zawsze na bieżąco z rodziną Wesołowskich
koniecznie polub nasz facebookowy profil.